اصول اساسی رانندگی دفاعی

حتی اگر شما راننده ای هستید که ایمن و بدون ریسک های غیرضروری رانندگی می کنید، ما هرگز نمی توانیم به طور کامل کنترل کنیم که سایر رانندگان در جاده چه می کنند؟ مطمئناً نمی‌توانید بقیه وسایل نقلیه را در ترافیک کنترل کنید، اما می‌توانید از تکنیک‌های رانندگی تدافعی برای ایمن ماندن بدون توجه به اتفاقاتی که در اطرافتان می‌افتد استفاده کنید.رانندگی تدافعی به این معنی است که همیشه هوشیار و آماده باشید و از شرایط جاده تا حد امکان در اطراف خود آگاه باشید. هنگام رانندگی به عنوان یک اقدام احتیاطی، ممکن است بتوانید اقدامات احتیاطی را بر اساس احتمال تصادف در آینده یا سایر خطرات احتمالی که ممکن است پیش بینی نشده رخ دهد، انجام دهید.همچنین از رفتار حواس پرت رانندگان اطراف خود که ممکن است شما یا سایر کاربران جاده را به خطر بیندازید آگاه خواهید بود. در اینجا برخی از جنبه های اساسی رانندگی تدافعی، نکات و مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از حوادث ناخوشایند بهترین کار را انجام دهید.

آماده باش

آماده سازی درست قبل از سوار شدن به ماشین شروع می شود. اطمینان حاصل کنید که یک جعبه کمک های اولیه با لوازم پزشکی، آب و میان وعده های اولیه دارید. در فصل زمستان، مخصوصاً برای افرادی که به سفرهای طولانی می روند، داشتن یک پتو و لباس اضافی توصیه می شود. فشار تایر، سطح روغن و آب و ترمزها را بررسی کنید تا مطمئن شوید خودرو در شرایط ایمن برای رانندگی است. وقتی در ماشین هستید، موقعیت آینه ها و عملکرد چراغ ها را بررسی کنید. البته بهتر است زمانی که هشدارهای هواشناسی مربوط به پدیده های طبیعی که کاملاً نامطلوب هستند، سفر را به تعویق بیندازید. بهتر است خودتان رسیدن به مقصد را به تعویق بیندازید تا اینکه به زور از آب و هوا عبور کنید و به کمک تیم های مداخله نیاز داشته باشید.قبل از حرکت، ایده خوبی است که یک کار ضروری دیگر انجام دهید: استراحت! زمان و ساعات خواب خود را صرف کنید تا خسته پشت فرمان ننشینید یا استرس بیش از حد شنیده نشود. این عوامل می توانند تمرکز شما را در حین رانندگی کاهش دهند، می توانند سرعت واکنش و در نتیجه توانایی شما را برای جلوگیری از تصادفی که معمولاً می توانید از آن اجتناب کنید، کاهش دهد.هنگامی که در جاده هستید، به آنچه در اطرافتان می گذرد توجه کنید. هنگام رانندگی، جاده ای را که در آن خواهید بود در نظر بگیرید تا ببینید آیا این امکان را به شما می دهد که با خیال راحت از جاده خارج شوید تا از تصادف احتمالی جلوگیری کنید. اگر متوجه رفتار خطرناک راننده یا رانندگان نزدیک شدید، توصیه می شود برای خارج شدن از مجاورت راننده (ها) اقدام کنید. برای رانندگان جلویی که به نظر می‌رسد باعث تصادف می‌شوند، فاصله زیادی با آن‌ها داشته باشند و اگر متوجه رفتار خطرناک راننده پشت سر خود شدید، بهتر است اجازه دهید او از شما سبقت بگیرد تا بتوانید کنترل کنید. کنترل فاصله بین خودروها به خاطر داشته باشید که رانندگی در جاده های عمومی یک رقابت نیست، بلکه مربوط به رسیدن ایمن به مقصد است.

چشم خود را در جاده نگه دارید

به جلو نگاه کنید، دور از پوزه ماشین یا ماشین جلویی. میدان دید گسترده به شما کمک می کند تا مانورهای سایر کاربران جاده را مشاهده و پیش بینی کنید، اما همچنین زمان پاسخگویی بیشتری را در مواقع اضطراری فراهم می کند.

آروم باش

رانندگی با عصبانیت یک خطر برای همه رانندگان است. حتی اگر به طور معمول فردی آرام و منطقی هستید، وقتی در نزدیکی راننده ای هستید که رانندگی بدتری دارد، انجام رفتارهای رانندگی پرخاشگرانه می تواند وسوسه انگیز باشد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید اگر شرکت‌کننده ترافیک نزدیک شما بی‌تجربه است یا بدتر رانندگی می‌کند، این است که فاصله بیشتری بین خودروها داشته باشید. تسلیم وسوسه واکنش عصبانی نشوید یا سعی نکنید به او درسی بدهید. واکنش های احساسی می تواند بر شما تأثیر منفی بگذارد و نتیجه نهایی می تواند یک تصادف یا جریمه باشد. به یاد داشته باشید که چنین قسمتی اگر منجر به تصادف با خسارت مادی یا حتی تلفات شود، ارزشش را ندارد.

3 قانون دوم: فاصله را حفظ کنید

ساده ترین راه برای حفظ فاصله ایمن هنگام رانندگی با سرعت بالا، استفاده از 3 ثانیه است. به عبارت دیگر، فاصله ای را بین خودروها حفظ کنید که 3 ثانیه کامل طول می کشد تا با سرعتی که در حال رانندگی هستید حرکت کنند. در شرایط نامساعد جوی مانند باران یا باد شدید، این فاصله را به 4 ثانیه افزایش دهید و در صورت یخ زدگی جاده، فاصله مناسب برای جلوگیری از خطرات 10 ثانیه خواهد بود. قانون 3 ثانیه به شما زمان واکنش می دهد تا از تصادف جلوگیری کنید و برای ایمن ماندن در جاده عالی است. هرگز بیش از حد به رانندگان مقابل خود نزدیک نشوید، زیرا ممکن است تصادفی رخ دهد که عواقب جدی به دنبال داشته باشد.

شکستن

در زندگی واقعی، ترمز پای چپ بی معنی است. پدال ترمز برای خودروهای خیابانی حساسیت بیشتری دارد و به همین دلیل توصیه می شود که به آرامی و پیش رونده با آن ها کار کنید. این همچنین به برخورد سطحی با چسبندگی کم کمک می کند و از لغزش احتمالی جلوگیری می کند.

همیشه از چراغ های جلو استفاده کنید

حتی رانندگانی با رفتار رانندگی بی عیب و نقص اگر نتوانند خودروی دیگری را به وضوح ببینند می توانند باعث تصادف شوند. هر چه خودرو بیشتر دیده شود، در جاده ایمن تر است. با استفاده صحیح از چراغ های جلو، مانند روزهای بارانی یا زمانی که هوا ابری است، می توانید شانس دیده شدن خود را افزایش دهید. هنگام رانندگی در شب از قرار گرفتن آنها در موقعیت مناسب اطمینان حاصل کنید تا راننده را در جهت مخالف کور نکنند. در نقطه کور وسایل نقلیه دیگر قرار نگیرید. به خاطر داشته باشید که وسایل نقلیه بزرگ مانند کامیون یا اتوبوس دارای نقطه مرگ بسیار بالایی هستند، بنابراین توصیه می شود تا حد امکان از تردد در نزدیکی آنها خودداری کنید.

از خطرات اجتناب کنید: تصادفات و کمبودهای رانندگی

ممکن است بدیهی به نظر برسد که مصرف الکل یا مواد مخدر بر توانایی شما در رانندگی ایمن تأثیر می گذارد و می تواند باعث تصادف شود. اما چندین چیز وجود دارد که می تواند بر توانایی ما در رانندگی تأثیر بگذارد. با این حال، بسیاری از افراد بسیاری از داروهای تجویز شده را که می توانند باعث خواب آلودگی یا کاهش رفلکس شوند، مصرف نمی کنند (در این موارد خوب است بخوانید