روغن گیربکس یک سیال است که قطعات متحرک داخل گیربکس را روغن کاری می‌کند و مانع از اصطکاک آنها می‌شود. یکی از وظایف این روغن در گیربکس‌های اتوماتیک انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده و دیگری خنک کردن گیربکس است.

روغن مورد استفاده در گیربکس دستی و خودکار با یکدیگر تفاوت دارند. روغن‌های ATFبرای جعبه‌ دنده‌های خودکار استفاده می‌شود. روغن‌ MTF نیز برای گیربکس دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن روغن دنده یا واسکازین می‌گویند.

زمان تعویض روغن گیربکس و تمام اطلاعات مرتبط با آن در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است. به طور معمول روغن گیربکس جعبه دنده اتوماتیک در حالت عادی باید بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر تعویض شود البته اگر خودرو در شرایط سخت و تحت فشار قرار گرفته باشد این عدد به ۳۰ هزار کیلومتر تقلیل پیدا می‌کند.

زمان تعویض روغن گیربکس خودرو برای خودروهای اتوماتیک هر ۶۰ هزار کیلومتر یکبار است که این عدد در برخی از خودروها به ۱۰۰ هزار کیلومتر نیز می‌رسد. تعویض روغن گیربکس زودتر از زمان مشخص شده ایرادی ندارد بلکه به سلامت جعبه دنده نیز کمک می‌کند.

حال در این گزارش قصد داریم قیمت جدید انواع مدل‌های روغن گیربکس باکیفیت خودرو در بازار را بررسی و به شما معرفی کنیم. با تیترکوتاه همراه شوید.

مدلقیمت
روغن گیربکس بهران مدل 85W90 GL4 حجم 1 لیتر۷۱۰,۰۰۰تومان
روغن گیربکس خودرو لوبریفنت کانادا مدل SAE 75W-80 حجم 1 لیتر۱۲۹,۵۰۰تومان
روغن گیربکس خودرو کاسپین مدل GL4 75W80 حجم 950 میلی‌ لیتر۱۸۴,۰۰۰تومان
روغن گیربکس خودرو آیسین مدل AFW-PLUS ظرفیت 4 لیتر۲,۴۱۱,۰۰۰تومان
روغن گیربکس خودرو کانادا لوبریفنت مدل GL-4 85 W90 حجم 1 لیتر۱۲۲,۴۰۰تومان
روغن گیربکس خودرو آیسین مدل 75W-90 gearTECH plus حجم 1 لیتر۶۸۷,۰۰۰تومان

لازم به ذکر است، قیمت های مذکور در بالا برگرفته از آگهی های اینترنتی و سایت های فروش آنلاین بوده و وبسایت خبری تیترکوتاه هیچ گونه دخل و تصرفی در تعیین این قیمت ها نداشته است.