چک لیست نهایی تعمیر و نگهداری خودرو

برای به حداکثر رساندن عمر و عملکرد وسیله نقلیه خود، در اینجا لیستی از مواردی است که باید بسته به زمان و فصل بررسی کنید. برخی از این قسمت های خودروی شما باید به طور منظم بررسی شوند و برخی دیگر فقط در دراز مدت. مطمئن شوید که برنامه تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه خود و سابقه فاصله زمانی سرویس را دنبال کنید.مراقبت از خودروی خود و نگه داشتن آن در وضعیت مناسب کار کمی تلاش می‌کند، اما قطعاً لازم نیست که برای اینکه وسیله نقلیه خود را به خوبی کار کند نیازی به یک حرکت مکانیکی ندارید. بزرگترین مانع آگاهی از کارهایی است که باید انجام شود – و هر چند وقت یکبار – برای نگهداری بهینه خودرو. با دانستن اصول اولیه در مورد نیازهای خودروی شما، و زمانی که باید تعمیر و نگهداری معمول خودرو را انجام دهید، مطمئن خواهید شد که خودروی شما در بهترین حالت کارکرد قرار دارد.به عنوان یک امتیاز اضافی، اگر بتوانید ثابت کنید که وسیله نقلیه شما به خوبی نگهداری شده است، می‌توانید زمانی که زمان فروش مجدد آن فرا رسید، از دلار بالایی بخواهید. و البته، مهم است که به یاد داشته باشید که هزینه های نگهداری خودرو، اگرچه همیشه ارزان نیستند، در نهایت می توانند به شما کمک کنند تا از تعمیرات گران قیمت در جاده جلوگیری کنید. برای سهولت در پیگیری برنامه تعمیر و نگهداری خودرو، ما یک چک لیست ساده و قابل دانلود تعمیر و نگهداری خودرو ایجاد کرده ایم تا به شما کمک کند تا از تعمیر و نگهداری خودرو خود مطلع شوید.

چکاپ های کوتاه مدت

سطوح روغن و خنک کننده
هر ماه، یا هر چند بار پر کردن بنزین و به خصوص قبل از هر سفر جاده ای طولانی تر، ایده خوبی است که زیر کاپوت ماشین خود بروید و در حالی که موتور خنک است، سطح روغن و مایع خنک کننده را بررسی کنید. سطوح پایین هر یک از آنها می تواند منجر به مشکلات موتور در صورت عدم کنترل شود. برای یافتن هر دو در خودروی خاص خود به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید.

فیلتر هوا
فیلتر هوای موتور شما چیزی است که هوای وارد شده به موتور شما را تنظیم می کند و به جلوگیری از ورود زباله ها و ذرات کمک می کند. با اطمینان از اینکه فیلتر هوا به درستی جریان دارد، می توانید بازده سوخت خود را بهبود بخشید، آلاینده های خود را کاهش دهید و به اطمینان از عمر موتور خود کمک کنید. این را می توان به راحتی در خانه انجام داد، بنابراین دستورالعمل های مربوط به دستورالعمل ها و تعداد دفعات تعویض آن را به دفترچه راهنمای مالک خود بررسی کنید.

فشار تایر و عمق آج
از آنجایی که لاستیک‌هایی که به خوبی نگهداری می‌شوند برای یک سواری ایمن و کم‌مصرف ضروری هستند، بازرسی بصری لاستیک‌های خود را به عادت تبدیل کنید. فشار لاستیک های خود را هر ماه و قبل از سفرهای طولانی یا حمل بار اضافی بررسی کنید. یدک را فراموش نکنید برای بررسی فشار باد لاستیک شما به یک فشارسنج لاستیک نیاز است. همچنین در ماه های سردتر توجه داشته باشید که با هر 10 درجه کاهش فشار، فشار لاستیک ها یک پوند کاهش می یابد. دفترچه راهنمای مالک شما به شما می گوید که تایر شما به چه میزان فشار هوا نیاز دارد. با استفاده از روش پنی ساده می توانید عمق آج خود را بررسی کنید.

چراغ های جلو، چراغ های راهنما، ترمز، و چراغ های پارکینگ
این مهم است که چراغ‌های خودروی شما به درستی کار کنند، اما اغلب اوقات می‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد. یک بار در ماه، هنگامی که در مقابل یک سطح صاف پارک می‌کنید، چراغ‌های جلو را روشن کنید و بررسی کنید که هر دو چراغ جلو به درستی و در موقعیت مناسبی کار می‌کنند. در اطراف ماشین خود قدم بزنید و چراغ های راهنما و چراغ های پارکینگ خود را به صورت بصری بررسی کنید. از یکی از دوستانتان بخواهید در حالی که ترمز را گرفته اید پشت ماشین بایستد تا مطمئن شوید که چراغ های ترمز شما کارکرد دارند.

چکاپ های بلند مدت

شوک ها و ستون ها را بازرسی کنید
تکان‌ها و پایه‌های خودروی شما برای کنترل ضربه و برگشت به هنگام عبور وسیله نقلیه شما از روی دست اندازها در جاده عمل می‌کنند و بخشی ضروری از سیستم فرمان خودرو شما هستند. آنها باید هر 50000 مایل توسط یک متخصص بازرسی شوند یا اگر متوجه کاهش نرمی یا از دست دادن کنترل هنگام رانندگی شدید، ماشین خود را به مغازه بیاورید.

تبادل سیالات خنک کننده
رادیاتور خودروی شما یک جزء حیاتی است که به خنک نگه داشتن موتور و عملکرد صحیح آن کمک می کند. شستشوی منظم سیستم خنک کننده به خلاص شدن از شر آلاینده هایی که می توانند در داخل انباشته شوند و همچنین اطمینان حاصل شود که رادیاتور شما به میزان مناسب پر شده است، کمک می کند. توصیه سازنده وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که مایع خنک کننده شما چند بار باید تعویض شود.

شمع
شمع های موتور شما مخلوط گاز و هوا را مشتعل می کند که در نهایت به وسیله نقلیه شما نیرو می دهد. اگر شمع های شما به درستی کار نکنند، موتور شما قدرت خود را از دست می دهد و با ظرفیت بهینه کار نمی کند. بسته به توصیه‌های ساخت خودرو یا زمانی که احساس می‌کنید قدرت موتورتان کاهش می‌یابد، یک بررسی حرفه‌ای داشته باشید و شمع‌های معیوب را تعویض کنید.

برف پاک کن های شیشه جلو را تعویض کنید
برف پاک کن ها باید سالی یک بار یا هر زمان که کارایی آن به خطر بیفتد، تعویض شوند. در ماه های زمستان، نصب تیغه های برف پاک کن زمستانی برای عملکرد بهینه نیز می تواند ایده خوبی باشد. همچنین برای جلوگیری از تجمع یخ، هنگام پارک کردن در زمستان، برف پاک کن های خود را از پنجره دور کنید.

How-to-use-a-wiper