خرید خودروی وارداتی از سامانه یکپارچه، یکی از طولانی‌ترین و عجیب‌ترین عرضه‌های دولتی خودرو در چند سال اخیر است که از زمان واریز وجه تا مشخص‌شدن خودروها، حدود 8 ماه طول کشید و پس از این مدت هم برای انتخاب و تحویل خودرو اما و اگرها و شرایط پیچیده ای وجود دارد.

عدم آگاهی از نکات نحوه خرید خودرو وارداتی از این سامانه مشکلاتی مثل جریمه و … را به دنبال دارد و به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات مربوط به ثبت‌ نام خودرو وارداتی در مرحله دوم عرضه را شرح بدهیم تا پاسخ کاملی به سؤال «چگونه خودروی وارداتی بخریم» داده شود و متقاضیان این خودروها بتوانند بدون دردسر خودروی خود را انتخاب و تحویل بگیرند.

نحوه خرید خودرو وارداتی از سامانه چگونه است؟

پس از کش‌وقوس‌های فراوان، بالاخره سامانه یکپارچه خودرو وارداتی (saleauto.ir) در روز یکشنبه 23 مهر 1402 برای مرحله دوم عرضه باز شد و به متقاضیان اعلام شد که از میان 6 خودروی موجود، می‌توانند 3 خودرو را به صورت اولویت بندی انتخاب کنند؛ یعنی بعد از پایان ثبت نام خودرو وارداتی در مرحله دوم (25 مهر 1402)، این اولویت ها بررسی و یکی از خودروها به متقاضی تحویل داده می شود.

تعداد متقاضیان خرید خودرو وارداتی در اسفندماه 1401 و مرحله اول این طرح، 34 هزار نفر بود که تعدادی از آن‌ها انصراف دادند و پس از قرعه‌کشی اولویت‌های واگذاری، تعداد متقاضیان خرید ماشین وارداتی جدید به 30 هزار نفر رسید. 

تخصیص خودرو از میان 3 گزینه انتخابی، بر اساس اولویت متقاضی در سامانه خواهد بود و طبیعتا آن هایی که رتبه بالاتری در اولویت بندی ها دارند، خودروهای بهتری نصیبشان خواهد شد. همچنین پس از تخصیص خودرو، متقاضی باید نیمی از قیمت علی‌الحساب آن (مازاد 500 میلیون پرداخت شده در اسفند) را پرداخت کند و سپس با او قرارداد تحویل 3 ماهه بسته می شود. پیش از انتخاب خودروها، متقاضیان می‌توانند کاتالوگ و مشخصات فنی خودروها را مشاهده کنند. 

در مرحله دوم عرضه خودروهای وارداتی، امکان ثبت‌نام متقاضی جدید وجود ندارد.

گزینه‌های موجود برای ثبت ‌نام خودرو وارداتی+ قیمت علی‌الحساب

تعداد خودروهای موجود در سامانه یکپارچه خودرو وارداتی در روز دوشنبه 19 مهر 7 خودرو بود که در روز پنج شنبه 20 مهر تعداد آن‌ها به 15 رسید.

جدول لیست اولیه و 15 تایی خودروهایی وارداتی را که در آن نام شرکت داخلی عرضه‌کننده، مدل، نوع موتور و گیربکس خودروهای وارداتی قید شده است مشاهده کنید:

جدول لیست اولیه خودروهایی وارداتی

در نهایت در روز شنبه 22 مهر قیمت 6 خودرو مشخص و اعلام شد. اگر از متقاضیان مرحله اول عرضه خودرو وارداتی هستید و برایتان سؤال است که در مرحله دوم چطور ماشین وارداتی بخریم، باید بدانید که در اولین قدم از نحوه خرید خودرو وارداتی، باید یکی از خودروهای موجود در جدول زیر را انتخاب کنید. قیمت علی‌الحساب خودروها نیز در این جدول قید شده است:

نام شرکت عرضه‌کنندهمدلقیمت علی‌الحساب (تومان)
کوشا خودروکیا سلتوس1.800.000.000
ماموت خودروجتا VS71.650.000.000
کرمان خودروهیوندای النترا1.600.000.000
هیوندای کرتا1.300.000.000
سایپاچانگان CS55 پلاس1.000.000.000
پارس خودروزوتی DL5770.000.000

بر اساس اطلاعیه درج شده در سامانه فروش یکپارچه، به قیمت‌های بالا هزینه‌ها و عوارض قانونی هم اضافه خواهد شد.

شرایط خرید ماشین وارداتی جدید در مرحله دوم را میتوانید از لینک زیر مالعه کنید:

اطلاع از شرایط ثبت‌نام در مرحله دوم عرضه یکپارچه خودروهای وارداتی